niedziela, marca 04, 2018

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego brwi

Gdy ponad dwa lata temu robiłam sobie makijaż permanentny brwi za pomocą techniki microblading, nigdy nie przypuszczałam, że aby go poprawić - najpierw, będę musiała się go pozbyć. Dlaczego? Niestety stare makijaże permanentne po latach zmieniają często swoje odcienie. Również techniki pigmentacji ulegają modyfikacji. Z pomocą przychodzą nam więc specjalistyczne kliniki, w których, na szczęście, można się pozbyć niechcianego makijażu permanentnego. Ja wybrałam Centrum Laseroterapii Elite w Warszawie, gdzie pracują doskonali lekarze dermatolodzy wykonujący takie zabiegi.


W Klinice Elite lekarze dermatolodzy (a nie kosmetolodzy!) używają do usuwania makijażu permanentnego (oraz usuwania zwykłych tatuaży) lasera. Podczas zabiegu, tatuaż poddawany jest działaniu promieniowania laserowego o specjalnie dobranej długości fali. Warstwa skóry, w której znajduje się barwnik, absorbuje promienie emitowane przez laser i pod wpływem jego działania pigment oraz komórki, w których się on znajduje ulegają zniszczeniu. Następnie, w ciągu kilku dni po zabiegu są one stopniowo wchłaniane przez układ limfatyczny i usuwane z organizmu. ile goją się brwi po laserze


Z uwagi na dyskomfort, jaki może odczuwać pacjent podczas zabiegu usuwania makijażu permanentnego, jest on wykonywany w znieczuleniu za pomocą kremu znieczulającego, który jest aplikowany na skórę mniej więcej godzinę przed zabiegiem. laserowe usuwanie brwi gojenie


Rzeczywiście, zabieg wykonany w znieczuleniu jest praktycznie nieodczuwalny. Nie radzę Wam jednak zdecydować się na zabieg bez znieczulenia, bowiem na własnej skórze przekonałam się co to znaczy. Na pierwszy zabieg usuwania makijażu permanentnego wybrałam się do kliniki, gdzie miałam wykonywany makijaż i tam, nie wiedząc co mnie czeka, nie zdecydowałam się na znieczulenie. To było najgorsze 15 minut w moim życiu - ból był nie do zniesienia, a ja przez kolejne kilka dni chodziłam cała roztrzęsiona.


Co odczuwamy podczas zabiegu usuwania makijażu permanentnego za pomocą lasera? Najpierw słyszymy delikatny "strzał" wiązki laserowej porównywany do strzelenia za pomocą gumki recepturki. Do tego dochodzi też dziwny i trochę nieprzyjemny zapach. Sam zabieg trwa około 10-15 minut. Po zabiegu, w miejscu usuwanego makijażu powstaje delikatne zbielenie skóry, które przechodzi po kilku minutach. W tym miejscu tworzy się również strupek, który wymaga głębokiego nawilżania. Absolutnie nie wolno go zdrapywać, gdyż grozi to powstaniem blizny i infekcji. W przypadku brwi, nasze włoski ulegają przypaleniu (robią się dosłownie białe) i do czasu wyłuszczenia się pigmentu nie możemy zamalowywać brwi oraz wykonać henny. Zabrania się też przez okres dwóch tygodni po zabiegu korzystania z basenu, sauny, solarium. Okolice poddane zabiegowi powinniśmy chronić przed słońcem i używać kremów z wysokimi filtrami, aby nie pojawiły się w tym miejscu przebarwienia. 


Ile zabiegów koniecznych jest dla uzyskania oczekiwanego efektu? Podejmując decyzję o wykonaniu zabiegu usunięcia tatuażu warto pamiętać, iż uzyskanie zadowalającego efektu wymaga zazwyczaj więcej niż jednego zabiegu. Liczba oraz częstotliwość wykonania kolejnych zabiegów to kwestia indywidualna, zależna od rodzaju, wieku i rozmiaru tatuażu oraz zastosowanych w nim barwników (ich gęstości, liczby kolorów).


W przypadku tatuaży wykonanych w sposób niezbyt profesjonalny, dla ich całkowitego powinno wystarczyć od 3 do 5 zabiegów. Profesjonalne tatuaże jednak wykonywane są z zastosowaniem szczególnie gęstych i mocnych pigmentów, dlatego w ich przypadku niezbędne jest wykonanie co najmniej 5-7 powtórzeń. Z każdym kolejnym zabiegiem, tatuaż jest coraz mniej widoczny. Pomiędzy kolejnymi zabiegami powinna następować 4-8 tygodniowa przerwa. W tym czasie rozbite drobinki pigmentu są wchłaniane przez organizm. Wpływa to jednak na znaczne przedłużenie trwania całego procesu. Cena zabiegu jest ustalana podczas konsultacji lekarskiej i jest uzależniona od rodzaju i wielkości usuwanego tatuażu (mniej więcej od 500 zł w górę).


Jak długo czeka się na efekt zabiegu? Już po kilku dniach od zabiegu widać rozjaśnienie tatuażu. W przypadku usuwania tatuaży, makijażu trwałego oraz przebarwień, dla pełnego efektu terapii potrzebna jest seria zabiegów. W przypadku przebarwień wykonuje się około 4 zabiegów co 10-14 dni, a w przypadku tatuaży około 4-6 zabiegów w odstępach 4 tygodni. Po 3 tygodniach od zabiegu mój makijaż permanentny jest wyraźnie rozjaśniony, ale nadal widoczny. Konieczny będzie jeszcze jeden zabieg, który wykonam w Klinice Elite za tydzień. A po pełnym wygojeniu skóry, czyli po 6 tygodniach od kolejnego zabiegu - będę mogła w końcu poprawić swój makijaż permanentny - tym razem chcę postawić na pudrowy makijaż permanentny "ombre brows".