niedziela, kwietnia 06, 2014

Jak zwalczyć przebarwienia?

Skóra kobiety po 30 roku życia jest podatna na przebarwienia związane z hiperpigmentacją na tle hormonalnym, czyli trudnym do wyleczenia (tzw. melasma). Dodatkowo częsta ekspozycja na słońce, z której kobietom tak ciężko zrezygnować powoduje, że ciemne plamki na ciele (zwłaszcza na twarzy) pogłębiają się i utrwalają. 


Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny ale wymaga od kobiet cierpliwości, regularności w stosowaniu otrzymanych preparatów a także rygoru w pielęgnacji w domu. Jest to najbardziej popularny na świecie peeling dający sobie doskonale radę nawet z najcięższymi przypadkami przebarwień. Dodatkowo zabieg ten przywraca równowagę skórze tłustej, zmniejsza wydzielanie łoju i w dużym stopniu zwęża pory. Jest to najskuteczniejszy zabieg w terapii przebarwień ale rewelacyjnie sprawdza się też przy skórze tłustej, łojotokowej, z rozszerzonymi porami oraz przy zmianach potrądzikowych. Jest to również bardzo skuteczna terapia antyageing. Przebarwienia niestety mają tendencję do nawracania. Nie mamy gwarancji, że pozbędziemy się ich raz na zawsze. Dlatego też zalecane jest wykonywanie zabiegu w zależności od kondycji naszej skóry. 


Takiemu zabiegowi poddała się w styczniu tego roku moja przyjaciółka Daria, która od kilku lat zmaga się z dużymi przebarwieniami na czole i policzkach. Wybrałyśmy się razem do Gabinetu Dermea na wizytę do Pani dr Stanković, która już podczas konsultacji stwierdziła, że Daria jest pacjentką doskonałą do wykonania peelingu Cosmelan - przebarwienia na czole i policzkach były bardzo widoczne, a do tej pory Daria ukrywała je pod grubą warstwa makijażu. Pani doktor opowiedziała nam na czym polega zabieg i jaka jest konieczna pielęgnacja twarzy po jego wykonaniu. Dodatkowo podkreśliła, że z uwagi na specyfikę zabiegu oraz możliwość wystąpienia ostrej reakcji bezpośredniej, zabieg musi być wykonywany w gabinecie lekarskim pod nadzorem lekarza dermatologa. Pod żadnym pozorem pacjenci nie powinni sami wykonywać zabiegu preparatami zakupionymi przez internet, które nie pochodzą ze sprawdzonego źródła.

Jak wygląda zabieg? Otóż zabieg składa się z 2 etapów:

Etap 1 - wywiad lekarski

W wywiadzie należy poinformować osobę prowadzącą o poddawaniu się wcześniejszym zabiegom estetycznym - w szczególności głębokim peelingom, oraz kuracjom retinoidowym (zewnętrznym, doustnym). Zebranie informacji np. dotyczących historii choroby, zażywanych leków czy przebytych zabiegów estetycznych pozwala przeprowadzić kurację w sposób bezpieczny i efektywny. Lekarz prowadzący wykonuje zabieg oczyszczający i odtłuszczający skórę płynem, a następnie nakłada maskę, która przypomina w kolorze ciemny fluid. Pacjent z nałożoną maską udaje się do domu, po czym usuwa ją zgodnie ze wskazówkami podanymi w gabinecie.

w takiej masce Daria udała się do domu

Etap 2 - kontynuacja kuracji przez pacjenta w domu:

W tej części kuracji pacjent stosuje specjalny preparat przez kolejne 2-3 miesiące od zabiegu, według schematu dobranego przez osobę prowadzącą. W trakcie trwania kuracji pacjent wciąż znajduje się pod nadzorem lekarza dermatologa - na zasadzie regularnych wizyt kontrolnych. W trakcie trwania kuracji nie można jednocześnie stosować, żadnych innych środków wybielających i złuszczających. W przeciwnym razie planowane efekty terapeutyczne mogą zostać nieosiągnięte. Terapia nie może zostać przerwana bez wiedzy osoby prowadzącej w założonym czasie jej trwania.

Pielęgnacja skóry w czasie trwania kuracji:

Nalezy nawilżać skórę preparatem HydraVital Factor K około 15 min. po zmyciu maski i po każdym nałożeniu kremu raz kilkakrotnie w ciągu doby w czasie między aplikacjami.
 • nie stosować mydła, kosmetyków z zawartością alkoholu.
 • nie wykonywać pilingów,
 • 10 dni po zabiegu nie wykonywać makijażu lub do wykonywania makijażu używać kosmetyków uzgodnionych z lekarzem,
 • chronić się przed słońcem przez co najmniej 4 tygodnie,
 • nie uczęszczać na solarium,
 • stosować kremy z wysokim filtrem słonecznym (bardzo ważne).

Oto zdjęcia, które podczas kuracji robiła sobie w domu Daria. Wybaczcie jakość ale Daria nie jest blogerką i nie za bardzo radzi sobie z tzw. "selfie". 

Przez kilka dni po zabiegu, skóra twarzy jest mocno zaróżowiona. To znak, że zaraz nastąpi jej złuszczanie. W tym czasie Daria nie chodziła do pracy - pani doktor wypisała jej zwolnienie lekarskie aby spokojnie mogła przejść kurację. 


Skóra w końcu zaczęła się łuszczyc i Daria wyglądała niezbyt ciekawo. Ale dla końcowego efektu warto się trochę pomęczyć. 


Przez całą kurację, Daria rygorystycznie trzymała się zaleceń lekarza. W końcu, po dwóch miesiącach od zabiegu nadszedł dzień, kiedy Daria przyjechała do mnie aby pokazać efekty, jakie dał zabieg. I wierzcie mi, byłam pod ogromnym wrażeniem różnicy, jaka nastąpiła w kolorycie jej skóry. Skóra twarzy nadal była lekko zaróżowiona ale w bardzo zdrowy sposób, dodatkowo była rozjaśniona, wygładzona a pory spłycone. Daria nie miała już praktycznie żadnych przebarwień a w dodatku buzia jakby odmłodniała. Daria powiedziała mi, że niektórzy znajomi pytali ją czy robiła sobie lifting. Zabieg Cosmelan nie tylko pozbył się przebarwień, w widoczny sposób po prostu odjął Darii 5 lat. Zobaczcie na zdjęcia "przed i po", które doskonale pokazują jaką dużą metamorfozę przeszła moja przyjaciółka. Do tego kilka kilogramów mniej, co widać po owalu twarzy i Daria jest gotowa powitać wiosnę. Oczywiście nici z opalania - teraz jej najlepszym przyjacielem są wysokie filtry. 


Zabieg ten jest bezpieczny, teoretycznie może być wykonywany o każdej porze roku, lecz nie poleca się wykonywania zabiegu w miesiącach letnich, gdy jest zwiększona ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Odpowiedni dla każdego fototypu skóry. 

Istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu i są to:
 • Ciąża
 • Depilacja (przeciwwskazanie względne)
 • Epilacja laserowa (ok. 2 tygodni przerwy)
 • Trądzik w fazie aktywnej (przeciwwskazanie względne)
 • Słońce/Ekspozycja na promieniowanie UV (przeciwwskazanie względne)
 • Opryszczka w fazie aktywnej
 • Aktywne stany zapalne
 • Peelingi chemiczny (ok. tygodnia przerwy)
 • Retinoidy ogólnie (ok. 6 miesięcy przerwy)
 • Pochodne witaminy A stosowane zewnętrznie (ok. 2 tygodni przerwy).

Teraz Daria nie musi już mocno tapetować twarzy - wystarcza jej lekki krem tonujący z wysokim filtrem - zobaczcie, jaka z niej piękna dziewczyna. I to w dodatku bez grama makijażu. A wszystko dzięki temu zabiegowi. Daria dziękuję Ci za to, że zgodziłaś się wziąć udział w reportażu - myślę, że uzyskane przez Ciebie efekty pozwolą innym kobietom zdecydować się na taki zabieg. Pani dr Stanković dziękuję za opiekę nad moją przyjaciółką i za to, że dzięki Gabinetowi Dermea w końcu pozbyła się tych koszmarnych przebarwień.