wtorek, sierpnia 13, 2013

Sylwetka Antionio Lopez oraz nowa kolekcja MAC

Antonio Loepz to wizjoner mody, ilustrator, którego prowokujące grafiki zafascynowały projektantów mody takich jak Karl Lagerfeld czy Yves Saint Laurent i zapoczątkowały również rozwój karier ikonicznych modelek m. in. Jerry Hall, Marisy Berenson, Pat Cleveland i innych.


1943: Urodzony w mieście Utuado w Puerto Rico. Mając 7 lat przeprowadził się wraz z rodziną do nowojorskiej dzielnicy Harlem.

Late 1950s: Rozpoczął studia w Fashion Institute of Technology gdzie spotkał swojego życiowego partnera i miłość swojego życia, Juana Ramosa. Odszedł z FIT do WWD (Women’s Wear Daily). W przeciągu paru miesięcy stał się najbardziej rozchwytywanym ilustratorem, rozpoczynającym swoja karierę pierwszą okładką! Niedługo później dostał propozycję z The New York Times, gdzie jego prace kierowały się w stronę pop-artu, op-artu I surrealizmu w rysunku modowym.

Wczesne lata ‘60: Jako początkujący freelancer rozpoczął współpracę z magazynami mody jak: Vogue, Harper’s Bazaar, Elle i Interview, Andy’go Warhola.


1964: Antonio spotkał w restauracji Charles James’a co zaowocowało 10 letnią współpracę. Od tamtego momentu ilustrował wszystko kolekcje, które Charles zaprojektował.

1964: Stał sie ważną postacią ruchu “Peacock Movement” i rewolucyjnego momentu w modzie męskiej.

Późne lata ‘60: Napływają propozycje z Europy. Rozpoczął współpracę jako szkicownik z francuskim Elle.

1969: Lopez i Juan przeprowadzają się do Paryża, gdzie mieszkają przez kolejne 7 lat. Stają się głównymi członkami grupy Karla Lagerfelda i inicjują amerykański pop-art w Paryżu.

1971: Yves Saint Laurent pod wpływem Antonia i jego muz Donny Jordan i Jane Forth rozlala modę na Lopeza w Paryżu

1973: Antonio spotyka Jerry Hall i pomaga jej w rozwoju kariery w takim stopniu, że Jerry staje się najbardziej rozpoznawaną modelką w historii mody.

1970s: Antonio i Juan eksploruą temat erotyki w świecie mody, co owocuje współpracą z takimi magazynami jak Playboy, Viva, Oui i Mandate.

1976: Antonio i Juan wracają do Nowego Jorku. Antonio tworzy ilustracje dla Missoni, Versace, Norma Kamali, Yves Saint Laurent i Valentino. Tworzy również ilustracje do Letnich Igrzysk Olimpijskich.


1980s: Zorganizował pokaz dla Paragon. Jego atletyczne stylizacje stały się odniesieniem amerykańskiej mody lat 80tych.

1981: Uczestniczy w początkach tworzenia magazynu Vanity razem z Anną Piaggi, ożywiając zainteresowanie sztuką i modą. Topowi projektanci jak Armani, Fendi oraz Lagerfeld włączają elementy sztuki do swoich kolekcji.


1982: Projektuje wzory i tworzy kampanie reklamowe dla sklepów Bloomingdale’s oraz włoskiej marki Fiorucci. W tym samym czasie wydaje swoją książkę pt: „Antonio’s Girls”. Jerry Hall, Pat Cleveland, Grace Jones oraz Andy Warhol spotykają się razem by uczestniczyć w tym wydarzeniu.

1984: Zdiagnozowano u niego wirus HIV. Wybiera się w podróż dookoła świata aby znaleźć lekarstwo i eksperymentowć z niekonwencjonalnym leczeniem. Jego szkice z tamtego okresu są przesiąknięte chorobą. Zrezygnował z koloru, posługiwał się tylko czernią i bielą.

17 marca 1987: Lopez umiera z powodu komplikacji spowodowanymi chorobą AIDS.

Miał 44 lata.


Ta najnowsza, ściśle limitowana kolekcja zainspirowana została twórczością tego niezwykłego ilustratora. Soczyste kolory, mocne, odważne barwy - to właśnie znajdziecie w kolekcji MAC, która w sklepach (Warszawskie Złote Tarasy i Galeria Mokotów) jest dostępna już od sierpnia. 

Ja osobiście jestem oczarowana nie tylko kosmetykami, ale sylwetką samego Antonio oraz jego pracami - postaci są jak żywcem wyjęte z parkietu w legendarnym Studio 54, gdzie zbierały się legendy kina, muzyki oraz sztuki. Tam przychodziły jego trzy muzy - przepiękne i ponadczasowe Jerry Hall, Marisa Berenson oraz Pat Cleveland, które teraz już jako bardzo dojrzałe kobiety wystąpiły jako twarze tej kolekcji. Przenieśmy się na chwilę do krainy DISCO, Andy Warhola i MAC.


4 komentarze:

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz.
Proszę nie linkować do swoich blogów oraz do zewnętrznych stron internetowych. Wszystkie komentarze zawierające linki będą usuwane.